ABD, İncirlik’teki Nükleer Bombalarını Modernize Ediyor

Washington merkezli sivil toplum kuruluşu Nükleer Tehdit İnisiyatifi’nin (NTI) hazırladığı rapora göre ABD, soğuk savaş döneminde Avrupa’ya konuşlandırdığı nükleer bombaları modernize etmeye hazırlanıyor. Modernize edilecek B-61 bombalarının üçte biriyse Türkiye’deki İncirlik Üssü’nde bulunuyor.

Nükleer tehditler üzerine araştırmalar yapan NTI’ın resmi internet sitesinden yayınlanan raporunda, ABD’nin, Avrupa ve Türkiye’de bulunan B-61 bombalarının modernizasyonu için 10 milyardan dolardan fazla harcama yapacağı aktarıldı.

Raporda ayrıca, Soğuk Savaş döneminden sonra NATO’nun nükleer gücünü oluşturan 150 adet B-61’in İtalya, Belçika, Hollanda, Almanya ve Türkiye’de bulunduğu, bombaların 50’ye yakınınınsa Türkiye’deki İncirlik Üssü’nde olduğuna vurgu yapıldı.

NTI’ın hazırladığı raporun en dikkat çekici bölümlerinden biri de, nükleer bombaların bulunduğu üslerde güvenlik riski olduğuna dair yazılanlar. Bu bölümde, 15 Temmuz’daki darbe girişiminde yer alan isimlerden birinin üs komutanı Tuğgeneral Bekir Ercan Van olduğuna işaret ediliyor ve şöyle deniyor: “Bu olay, ABD’nin nükleer bombalarının bulunduğu yerlere dair güvenlik risklerine dair varsayımların ne kadar çabuk değiştiğinin bir göstergesi.”

Oy verin

15 puan
Upvote Downvote

Total votes: 37

Upvotes: 26

Upvotes percentage: 70.270270%

Downvotes: 11

Downvotes percentage: 29.729730%

This post was created with our nice and easy submission form. İçeriğinizi oluşturun !

Bir Cevap Yazın