Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD, Suriyeli Kürtleri iknaya çağırdı
ABD, muhaliflerin oluşturduğu Suriye Ulusal Konseyi'nden bağımsız olarak hareket eden Suriyeli Kürtleri Washington'da ağırladı.
10 Mayıs 2012 Perşembe Saat 19:53

 Bu konuda yazılı açıklama yapan ABD, "Amaç Suriyeli muhalif gruplara geniş yelpazeden ulaşmak" dedi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, Suriye Kürt Ulusal Konseyi'nin Washington ziyaretiyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Nuland, ''Bu heyetin ilk Washington ziyareti ve toplantılar, Suriyeli muhalif gruplara geniş yelpazede ulaşmaya yönelik çabalarımızın bir parçası'' dedi.
Suriye Kürt Ulusal Konseyi heyetinin, büyükelçiler Robert Ford ve Frederic Hof'la 8 Mayıs'ta ABD Dışişleri Bakanlığı'nda görüştüğünü belirten Nuland, görüşmede Kürt Ulusal Konseyi'nin diğer Suriyeli muhaliflerle bu ülkenin demokrasiye dönüşümüne nasıl yardım edeceği başta olmak üzere Suriye'deki durumu ele aldıklarını vurguladı.
Nuland, büyükelçiler Ford ve Hof'un, Suriyelilerin temel insan haklarına saygı gösterilmesine güçlü desteklerini yinelediklerini ve siyasi sürecin, ülkenin tüm unsurlarının yeni bir Suriye'de kendilerine yer bulabilmesini sağlayacak yönde ilerlemesine yönelik ihtiyaca işaret ettiğini dile getirdi.
Kürt heyetin ayrıca bakanlıkta demokrasi, insan hakları ve çalışma bürolarının da dahil olduğu diğer bazı departmanlarda yuvarlak masa tartışmalarına katıldığını belirten Nuland, heyetin bu hafta da bakanlığın Yakındoğu İlişkilerinden Sorumlu Bakan yardımcısı Jeffrey Feltman'la görüşeceğini açıkladı.

GoogleGoogle YahooYahoo FacebookFacebook DiggDigg Del.icio.usDel.icio.us
RedditReddit TwitterTwitter friendfeedfriendfeed myspacemyspace bloggerblogger
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş..