ABD Suriye’yi Vurdu, Kimler Sevindi ?

İdlib kentinde kimyasal silahlarla düzenlenen saldırı iddialarından sonra ABD, Suriye’de rejime ait Şayrat Hava üssüne füze saldırısı düzenledi. Hedef alınan üssün, İdlib’deki kimyasal saldırıyı düzenleyen uçakların kullandığı üs olduğu belirtiliyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, üssün neredeyse tamamen imha edildiğini duyurdu.

ABD Savunma Bakanlığında gazetecilere açıklama yapan Albay Jeff Davis, “Başkan’ın (Donald Trump) talimatıyla ABD kuvvetleri, Suriye Hava Kuvvetlerine ait bir üssü yerel saatle 4.45’te seyir füzeleri ile vurdu” dedi. Saldırının Humus vilayeti sınırlarının içinde bulunan Şayrat Hava üssüne yönelik yapıldığını ifade eden Davis, fırlatılan Tomahawk Land füzelerinin Doğu Akdeniz’de konuşlu USS Porter ve USS Ross Destroyerlerinden fırlatıldığını ifade etti.

Suriye Devlet Televizyonu, saldırıda sivil kayıplar olduğunu duyurdu. Humus Valisi ise, saldırıda ölenlerin olduğunu ama sayının çok fazla olmadığını söylerken, “Büyük miktarda maddi hasar var” açıklamasını yaptı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, vurulan hava üssünün “neredeyse tamamen imha edildiğini” duyurdu.

Trump: Güvenliğimiz için elzemdi

Suriye’de rejime ait hava üssünün ABD uçakları tarafından vurulmasının ardından konuşan Başkan Donald Trump, “Bu gece kimyasal saldırının yapıldığı askeri üssü hedef alan bir saldırı emrini verdim. Suriye’deki füze operasyonu ABD’nin güvenliği için elzemdi” dedi.

 

Erdoğan, Trump’a destek vermişti

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’ın İdlib’deki ‘kimyasal saldırı’ sonrası “askeri müdahale” açıklamasına destek vermişti. Erdoğan, Kanal 7’de yaptığı açıklamada “Lafta kalmasın, bize ne düşüyorsa yapmaya hazırız” demişti.

“Teşekkür ederim ama lafta kalmasın. Eğer bu hakikaten icraat ortaya konulursa, biz de Türkiye olarak, bize ne düşüyorsa, biz bunu yapmaya hazırız. Biz bundan asla çekinmeyiz, kim olursa olsun çekinmeyiz. Biz Amerika başta olmak üzere, tüm koalisyon güçleri bir araya gelelim. Ben Sayın Putin’le de konuştum ama Sayın Putin hâlâ ‘bu işin arkasında Esed var mı yok mu?’ Bunu hâlâ iki gündür, üç gündür anlamıyorsa bu bizim için de üzücüdür. Bunları süratle bizim aşmamız lâzım, kararımızı vermemiz lâzım. Dost kimdir, düşman kimdir, bölgedeki virüs kimdir, bunu artık lütfen öğrenelim, ona göre de artık adımımızı atalım.”

Rusya’dan Suriye’yi vuran ABD’ye uyarı: Olumsuz sonuçları olabilir

Rusya’nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Vladimir Safronkov, BM Güvenlik Konseyi’nde İdlib kentinde düzenlen kimyasal saldırının görüşüldüğü kapalı oturumun ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Safronkov, askeri müdahalenin “olumsuz sonuçlarından bu şüpheli ve trajik girişimi başlatanların sorumlu olacağı” uyarısında bulundu. Olumsuz sonuçların ne olacağının sorulması üzerine Safronkov, “Irak’a Libya’ya bakın” cevabını verdi.

İran’dan ABD’ye kınama

İran’dan yapılam açıklamada, “ABD’nin saldırısını kınıyoruz” dendi.

İsrail ve Suudi Arabistan’dan Tam Destek 

İsrail ve Suudi Arabistan, ABD’nin Suriye’de rejime ait Hava üssüne füze saldırısına ‘tam destek’ verdiklerini açıkladı. İsrail Başbakanı Netanyahu, “Bu kararlılık mesajının sadece Şam’da değil, aynı zamanda Tahran’da, Pyongyang’da ve diğer yerlerde de yankılanmasını ümit etmekteyiz” dedi.

Netanyahu, yaptığı yazılı açıklamada, “Başkan Trump kimyasal silahların kullanılması ve yayılmasını tolere etmeyeceği yönünde hem söz hem eylem olarak güçlü ve net bir mesaj gönderdi. İsrail, Başkan Trump’ın bu kararına tam destek vermekte ve Esed rejiminin korkunç eylemlerine karşı verilen bu kararlılık mesajının sadece Şam’da değil, aynı zamanda Tahran’da, (Kuzey Kore’nin başkenti) Pyongyang’da ve diğer yerlerde de yankılanmasını ümit etmektedir” dedi.

Suudi Arabistan da ABD’nin saldırısına destek veren ülkelerin arasında oldu. Suudi Arabistan Haber Ajansı SPA tarafından yayınlanan açıklamada Riyad’ın ABD’nin adımına tam destek verdiğini ifade etti.

Trump’ın hamlesini ‘cesur bir karar’ olarak niteleyen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Dışişleri bakanlığında yetkili bir kaynak, Suudi Arabistan Krallığı’nın ABD’nin rejimin masum sivillere düzenlediği kimyasal silah saldırısına karşılık olarak Suriye’deki askeri hedeflere yönelik operasyonuna tam desteğini ifade etti.”

Oy verin

2 puan
Upvote Downvote

Total votes: 2

Upvotes: 2

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

This post was created with our nice and easy submission form. İçeriğinizi oluşturun !

Bir Cevap Yazın