Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakın İsrail cumhurbaşkanı neler söylemiş
Gazeteciler.com'dan Levent Gültekin'in yazısı...
11 Nisan 2012 Çarşamba Saat 01:37

Suriye meselesi Türkiye açısından tehlikeli bir hal aldı. Bir kıvılcımın ortalığı savaş alanına çevireceği endişesi hakim.

Herkes meseleye başka bir cepheden bakıyor. Kimin neyi amaçladığı, kimin çabasının kimin işine yaradığı artık anlaşılmaz bir durumda.

Bugün bu kaosa mütevazı bir katkı sunmak niyetindeyim.

Dün okuduğum, bana şaşırtıcı gelmeyen fakat birçokları için ilginç sayılacak bir haberi sizinle paylaşmak istiyorum.

Bu tür haberlerin benim bu meseleye bakışıma bir katkısı yok. Çünkü Türkiye’nin Suriye meselesinde aldığı  tutumu başından beri yanlış bulanlardanım. Bu yanlışlığın nereden kaynaklandığını gösteren destekleyici verilere de ihtiyacım yok. Çünkü her şey apaçık orta yerde cereyan ediyor. Zekası, aklı, mantığı, ahlakı olan herkesin göreceği şekilde.

Bu nedenle ne dediğimi, nerede durduğumu, neyin endişesini taşıdığımı  gayet iyi biliyorum. Hatta bu derdimi iyi anlattığımı da düşünüyorum.

İsrail’in Yedihot gazetesinde 4 Nisan günü yayınlanan bu haberi de Suriye meselesinin kimin için ne anlama geldiğinin görülmesi için yazı konusu ediyorum.

Yoksa bu kadar açık bir gerçeği görmek için Şimon Perez’in sözlerine ihtiyaç duyduğumdan değil.

Bugüne kadar defalarca söyledik, etki etmedi, belki bu sefer, Perez’in bu sözleri bazı arkadaşlar üzerinde etkili olur.

İsrail Cmhurbaşkanı Şimon Perez, Genel Kurmay başkanı ile beraber ziyaret ettiği işgal altındaki Golan tepelerinde işgalci İsrail askerlerine bir konuşma yapmış.

Bakın bu konuşmada İsrail cumhurbaşkanı neler söylemiş.

Perez şöyle başlamış: “Suriye’deki rejimin yıkılması Hizbullah için öldürücü  bir darbe olacak.” Sonra işi pazarlığa getirmiş ve Esad’a “Hem Hizbullah, hem de Golan tepeleri olmaz, ikisinden birini tercih etmelisin” demiş.

Bu da haberin linki http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4212615,00.html

Nasıl, şaşırdınız mı? Niçin şaşırıyorsunuz ki? İsrail bu amacını ta başından beri hiç saklamadı ki.

Görünen o ki bizim Esad’a yaptığımız her baskı, İsrail’in pazarlık gücünü artırmaktan başka bir şeye yaramıyor.

İsrail’in bölgeye dönük hesapları ortada. Bu hesaplarını gerçekleştirmeye çalışırken takındığı pervasız, kural tanımaz tutum da. Bölgeyi işgal edip huzursuzluğa boğan İsrail'e bugün set olabilecek neredeyse tek yapı Lübnan Hizbullah’ı. Hizbullah İsrail için neredeyse İran’dan sonra en caydırıcı güç.

Hizbullah’ın ortadan kalkması İsrail için öncelikli mesele. Suriye’deki rejimin bu şekilde hırpalanmasının asıl amacının Hizbullah olduğu daha önce defalarca da yazıldı, söylendi, hatta karikatürü bile çizildi.

İsrail’in bu tutumuna, bu kirli hesaplarına karşı hiçbir planı olmayanların, Hizbullah’a zarar verecek bir çabanın içine girmelerini nasıl anlayışla karşılayabiliriz ki?

Tek mesele Esad’ın gitmesi midir? Esad’ın yerine gelecek olanın kim olacağının bizim açımızdan anlamı yok mu? Bu neden kimsenin sorunu değil?

Öyle değil mi? İsrail’in bu kadar elini ovuşturduğu bir yerde, Esad sonrası Suriye bu kadar önemsiz mi?

Kaldı ki ABD’nin ikircikli tavrının amacının Esad’ı bir pazarlığa çekmek olduğu daha net olarak ortaya çıkıyor.

Diyelim ki Esad “ya Golan, ya Hizbullah” sorusuna karşılık bunlardan birini verince ‘bağışlanacak.’ Peki Biz ne yapacağız? Nasıl çıkacağız işin içinden? Hem can derdine düşen biri için Golan tepelerinin veyahut Hizbullah’ın ne anlamı kalır ki?

Suriye, Hizbullah, İran bu kadar birbiriyle irtibatlı iken, diğer ikisini düşünmeden bir an önce Suriye’nin üzerine çullanmak kime ne fayda sağlayacak? Anlaşılır gibi değil.

Hadi bizim söylediklerimiz bazı arkadaşların aldıkları tutumu değiştirmeye yetmiyor, peki ya Şimon Perez’in söylediklerini nereye koyacaksınız?

İsrail’in bu bölgeye dönük planlarını bilmiyor muyuz? Daha önce İsrail’in Kürtler üzerinden gerçekleştirmeye çalıştığı hesaplardan bahsedildi, değil mi? Hesabı olan İsrail’in Suriye ve İran’dan sonra duracağını mı sanıyorsunuz?

Daha geçen hafta burnumuzun dibinde Yunan adalarında tatbikat yaptılar.

İsrail amacını, isteğini, hedefini gizlemeye bile ihtiyaç duymuyorken, biz neden şöyle durup soluklanıp ortadaki meseleyi nasıl çözeceğimizi düşünmüyoruz?

Türkiye’nin tek dediği: "Esad gitsin.” Peki Esad gitsin de, ya sonra ? Ne olacak Hizbullah? Ne olacak İran? Bu ikisinden sonraki adımın ne olacağından ya da olmayacağından kim emin?

Suriye muhalefeti denen yapı ortada. Bunlar mı Golan tepelerini İsrail’den alacak? Bunlar mı Suriye’de sağlam bir yönetim kuracak? Bunlar mı Suriye’yi Libya olmaktan kurtaracak? Bunlar mı halkı bir arada tutmayı başaracak? Bunlar mı Hizbullah’a destek sağlayacak? Bunlar mı İsrail’in Ortadoğu’daki yayılmacı politikalarına "dur" diyecek? Buna yürekten inanıyor musunuz?

Bildiğim kadarı ile en çok Filistinli mülteci barındıran ülke Suriye. Bu mültecilerin akıbeti ne olacak? Türkiye’de bu işlere kafa yoran kimse var mı?

Defalarca yazdım ,tekrarlayayım:

Türkiye’in ilk günden itibaren muhalefet denen yapıyı desteklemesi büyük bir hataydı.

Silahlı muhalefeti cesaretlendirerek meselenin bu aşamaya gelmesinden Türkiye ciddi anlamda sorumludur.

Eğer amaç Suriye’de halkı bir diktatörden kurtarmak idiyse, bu daha makul, daha düşünülmüş, daha sonuçlarıyla beraber hesaplanmış şekilde ve bölge ülkelerinin de yardımı ile yapabilirdi. Kaldı ki bu niçin Türkiye’nin görevi olsun?

Fakat öyle olmadı. Türkiye ilk günden itibaren bölge ülkelerini karşısına alıp ABD’nin üslubu ile meseleyi çözmeye kalkıştı. Kabadayı üslubu ile olayı ele aldı. Bir adım sonrasını hesap ettiğine dair tek emare göstermedi. Bu basiretsiz adımlarda Ahmet Davutoğlu'nun yanlış stratejisinin Başbakan Erdoğan’ı yanılttığını düşünüyorum

Ne olacak şimdi?

Şimon Perez’in pazarlıkta elini daha da kuvvetlendirmek için Esad’ın üzerine çullanmaya devam mı edeceğiz?

Bir tarafta Şimon Perez’in hesapları, diğer tarafta da ‘aydın sorumluluğu’ veyahut ‘vicdan’ deyip Suriye’ye hemen savaş açmamızı salık veren bazı gazeteciler. Hangisi sizin için daha temiz, daha kabul edilebilir görünüyor? twitter.com/acikcenk

GoogleGoogle YahooYahoo FacebookFacebook DiggDigg Del.icio.usDel.icio.us
RedditReddit TwitterTwitter friendfeedfriendfeed myspacemyspace bloggerblogger
Yorumlayan:
sinan amil
Tarih:15 Nisan 2012 Pazar Saat 18:53
Ne Hale Geldik !
SAYIN LEVENT GÜLTEKİN VE YORUM YAPAN ARKADAŞ..SİZİ ANLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYORUM GERÇEKTENDE.SIRF İSRAİLİN ÇIKARLARI SÖZKONUSU DİYE SURİYEYE DEMOKRASİ GELMESİN , BİNLERCE MÜSLÜMAN KATLEDİLSİNMİ.NE HALE GELDİK BÖYLE.HALA ŞUNU ANLAMIYORUZ SANIRIM BU COĞRAFYAYA DEMOKRASİ GELMESİ ŞARTTIR.DİKTATÖRLERLE BU COĞRAFYA YÖNETİLEMEZ.KİMSENİN BABASININ ÇİFTLİĞİ DEĞİL BU YERLER.ESAD KİMMİŞ YA.BENİM İÇİN Şİİ SUNNİ VAHABİ AYRIMI YOKTUR.SANDIĞA GİTSİNLER ESADMI GELECEK GELSİN.MÜSLÜMANIZ DEĞİLMİ.ŞU HALİMİZE BAKIN.RÜŞVET BİZDE,ADAM KAYIRMA BİZDE,FESATLIK BİZDEHER TÜRLÜ PİSLİK BİZDE..Bİ SİLKİLENİLİM YA.BİZ BUNLARA MECBURMUYUZ.BÖYLE YAŞAMAK ZORUNDAMIYIZ.BEN BU YÜZDEN SİZLERE HİÇ KATILMIYORUM.İNŞALLAH ALLAHIN İZNİYLE ESED GİDECEK.MÜSLÜMANLAR KAZANACAK.BEN BUNA İNANIYORUM.HAYIRLI GÜNLER..
Yorumlayan:
TAHİR TOPRAK
Tarih:11 Nisan 2012 Çarşamba Saat 10:37
ABD VE ZEHİRLİ YILANLARI
SAYIN LEVENT GÜLTEKİN,ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM ..SÖZLERİNİN ÜSTÜNE ,ASLINDA SÖYLEYECEK SÖZ YOK!YÜREĞİNE,KALEMİNE ,SAĞLIK!ALNINDAN ÖPÜYORUM SENİN!FAKAT MUSADENLE BİR İKİ HUSUSA DİKKAT ÇEKMEK İSTERİM:KATİL PEREZİN ELİNİ PAZARLIKTA GÜÇLENDİRMEK İÇİN ,ESATA YÜKLENMEYE DEVAMMI EDECEĞİZ DİYE SORUYORSUN;BENDE DİYORUMKİ,AKP İKTİDARININ ,ESATA YÜKLENMEYE DEVAM ETMESİ,BOP-BÜYÜK İSRAİL-ARZ-I MEV.UD KANLI SİYONİST PLANININ BİR PARÇASI OLMASIN?!VAN MİNÜT TEZGAHININ DEVAMI GİBİ DURUYOR!İKİNCİ HUSUS LEVENT BEY;SENİNDE İKİ HAFTA KADAR ÖNCE DİKKAT ÇEKTİĞİN,İÇİMİZDEKİ CENGİZ ÇANDAR MODELLERİNİN DEŞİFRE EDİLMESİ,TARİHE KAYDEDİLMESİ,ÜMMETİN VAHDET VE DİRİLİŞİNE KARŞI ,KAN İÇİCİ HAÇLI VESİYONİSTLERE ÇANAK TUTAN,EKREM DUMANLILARIN,FİKRET ERTANLARIN,Y.ZİYA CÖMERTLERİN,OSMAN ATALAYLARIN,M.OCAKTANLARIN DEŞİFRE EDİLMESİ..BU NE CON UZANTILARI ,MÜSLÜMANLARIN İÇİNDE ENGEREK YILANI GİBİ ZEHİR SAÇIYORLAR!(ZAMAN,Y.ŞAFAK,STAR,HAKSÖZ,TIMETURK V.D.)