Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakan'dan Yurda Dönüşünde Önemli Açıklamalar
Başkanlık sistemi, 28 Şubat, Şike ve TSK bildirisi ile ilgili açıklamalar yaptı.
09 Mayıs 2012 Çarşamba Saat 07:47

Roma'da, Türkiye-İtalya Hükümetlerarası 2'inci Zirvesi'ne katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yurda dönüşünde Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.
Başbakan Erdoğan ilk olarak başkanlık sistemi tartışmalarına açıklık getirdi.
“Her Şeyi Tartışmalıyız, bundan Çekinmemeliyiz”
Demokrasinin bir tartışma rejimi olduğunun kavranması gerektiğini ifade eden Başbakan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Her şeyi tartışmalıyız, konuşmalıyız. Bundan da çekinmemeliyiz. Nihayetinde bunun kararını kim verir. Halk verir. Şu anda bir yeni anayasa yapılacak, yapılmasına çalışıyoruz. Bu yeni Anayasa çalışmaları içerisinde başkanlık veya yarı başkanlık bu da tartışılır. Yeni anayasada bu yerini alır veya almaz ayrı bir konu. Biz gayet rahatız.”
“Bunun İçin ‘Olmazsa olmazımızdır’ Demedik Korkmaya Gerek Yok”
Muhalefet cephesinden gelen başkanlık sistemi ile ilgili açıklamaları da eleştiren Başbakan Erdoğan, “Niçin diğerleri hemen isyan ediyorlar? Hop oturup hop kalkıyorlar. ‘Olmazsa olmazımızdır’ diye bir şey söylemedik. Arkadaşlarımızdan böyle bir şey henüz ortaya çıkmış değil. Şu anda veriler toplandı. Yazılım dönemine girildi. Bu yazılma döneminde de bu çalışmalar yapılıyor. Bundan bu kadar ürkmeye, korkmaya gerek yok" diye konuştu.
Bahçeli’ye Alpaslan Türkeş’in Eseriyle Cevap Verdi
Başbakan Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin konuya ilişkin eleştirilerine de şu sözlerle cevap verdi:
"Sayın Bahçeli’den böyle bir açıklama geldiği zaman, benim aklıma hemen merhum Alparslan Türkeş'in açıklaması geliyor. ‘Dokuz Işık’ eserinde bu konu ile ilgili açıklaması var. Ben Şimdi Sayın Bahçeli’ye hem bunu hatırlatacağım hem de MHP'ye gönül vermiş tüm kardeşlerime hatırlatacağım. Başkanlıkla ilgili kısım aynen şöyle: ‘Milliyetçi Hareket Tek başkan tek meclis sistemini savunur. Çağımız kuvvetli adil ve hızlı icra çağıdır. Türk milleti dünya imparatorlukları kurduğu devirlerde kuvvetli, adil ve hızlı icra sistemini uygulamıştır. Kuvvetli ve hızlı icra icra gücünün tek elde toplanmasıyla mümkündür. Bunun için tarih ve töremize uygun olarak Başkanlık sistemini savunuyoruz.’ Ben savunmuyorum Alparslan Türkeş savunuyor. İcrayı cumhurbaşkanlığı ve başbakanlık olarak ikiye bölemeyiz.”
“Tek Din” İfadesine Açıklık: “Bu Bir Dil Sürçmesidir”
Başbakan Erdoğan, yeni anayasa süreciyle ilgili açıklamasında kullandığı ''tek din'' ifadesine ilişkin olarak ise şunları söyledi:
"Bir dil sürçmesidir ve eleştiriyi yapanlar haklıdır. Benim söylediğim 4 başlıktır. Bunun bir tanesi benim söylediğim tek millettir, ikincisi tek bayraktır, tek vatandır, tek devlettir. O gün ben orada ‘tek vatan’ yerine ‘tek din’i söylemiş oldum. Bu bir dil sürçmesidir.”
“Bu Dalgalar Böyle Arka Arkaya Geldikçe… Ülke Boğulur”
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 28 Şubat soruşturmalarıyla ilgili son dalga gözaltıları da yorumladı.
Başbakan, “Bunlar toplumun huzurunu da doğrusu kaçırıyor. Bundan bizler de ciddi manada rahatsızız. Yani atılması gereken adımlar atılır, biter, geçer. Ama bu dalgalar böyle arka arkaya geldikçe o dalgalarda kusura bakmasınlar ülke boğulur” dedi.
“Özel’in ABD Ziyareti Davet Üzerine Gerçekleştirildi”
Genelkurmay Başkanı'nın Amerika ziyaretinin sorulması üzerine Başbakan Erdoğan, bunun davet üzerine gerçekleştirildiğini söyledi.
“Kılıçdaroğlu Eleştiri Nedir? Hakaret Nedir? Bilmiyor”
CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun Genelkurmay Başkanı'na yönelik eleştirilerinin de hatırlatılması üzerine Başbakan, şu değerlendirmeyi yaptı:
“Sayın Kılıçdaroğlu siyasetin edebi yanını, adap yönünü hala anlayamadı. Önce eleştiri ve hakaret kelimelerini iyi öğrenmesi lazım. Eleştiri nedir? Hakaret nedir? Kılıçdaroğlu tabii hakaretle yatıp hakaretle kalktığı için bu tür hakaretleri de herkesin aynı şekilde katlanması gerektiğini ifade ediyor, iddia ediyor. Bir defa kimsenin kimseye hakaret yetkisi yoktur.”
“Paşa Benzetmesiyle Hakaret Atatürk’e Uzanır”
Genelkurmay'ın açıklamasına neden olan “Paşa” benzetmesinin iyi anlaşılması gerektiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, “Paşa benzetmesiyle hakaret Atatürk'e kadar uzanır. Bence paşaların bu işin hukuki yönünde de haklarını aramaları lazım" şeklinde konuştu.
PFDK’nın Kararları İçin “Konuşmam Yanlış Olur” Dedi.
Başbakan Erdoğan, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nin şike konusundaki kararlarıiçin de "Kongre üyesiyim, konuşmam yanlış olur" dedi ve ekledi:
"Tüzel kişiler cezalandırılmamalı, gerçek kişiler cezalandırılmalı. Siz tüzel kişileri cezalandırdığınız zaman o tüzel kişiliğe gönül veren milyonlarca insanı cezalandırıyorsunuz. O tüzel kişilikte yetkiyi almış, suçu işleyenler varsa onlar cezalandırılsın."

GoogleGoogle YahooYahoo FacebookFacebook DiggDigg Del.icio.usDel.icio.us
RedditReddit TwitterTwitter friendfeedfriendfeed myspacemyspace bloggerblogger
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş..