Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Belgelerde Adı En Çok Geçen İsim: Feridun Sinirlioğlu
Wikileaks'ın belgelerinde Türkiye ile ilgili bölümlerde hep Dışışleri müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun adı geçiyor.
28 Kasım 2010 Pazar Saat 23:04
Wikileaks'ın belgelerinde Türkiye ile ilgili bölümlerde hep Dışışleri müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun adı geçiyor. Sinirlioğlu'nun Nisan ayında Bakü'yü ziyaret ettiği ortaya çıktı.

9 Nisan 2010 tarihinde gazetelerde çıkan haberin ayrıntıları şu şekilde:

 

"Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın özel mektubunu iletmek üzere Bakü'de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir araya geldi.

 
 

Görüşmenin, Cumhurbaşkanlığı Sarayında yapıldığı belirtilirken, görüşme hakkında basına herhangi bir açıklamada bulunulmadı.

Büyükelçi Sinirlioğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın özel mektubunu iletmek üzere Bakü'ye gitmişti.

Sinirlioğlu, Bakü'deki temasları kapsamında daha önce Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile bir araya gelmişti.

Sinirlioğlu'nun Ermenistan'ın ardından Azerbaycan'a yaptığı ziyaretini değerlendiren diplomatik kaynaklar, Bakü'deki temasları çerçevesinde Sinirlioğlu'nun Ermenistan'daki görüşmesine ilişkin bilgi aktaracağını kaydetmişti.

Ayrıca Washington'da yapılacak ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı Nükleer Güvenlik Zirvesi öncesinde Azeri yetkililer nezdinde nabız yoklanacağı belirtilmişti

Bu zirveye Azerbaycan'ın davet edilmediğini aktaran aynı kaynaklar, ABD'nin zirveye davet için kendisine göre bazı mekanik kriterleri olduğunu ve sadece nükleer programı olan ülkelerin Washington'a çağrıldığını bildirdi.

Ancak buna rağmen Ankara'nın Washington'daki zirveye Ermenistan'ın davet edilip, Azerbaycan'ın davet edilmemesinden dolayı rahatsız olduğunu dile getiren diplomatik kaynaklar, bu rahatsızlığın üst düzeyde ABD yönetimine iletildiğini söyledi.

Dışişleri Müsteşarı Sinirlioğlu geçtiğimiz çarşamba günü Erivan'da Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile görüşmüştü.

Sinirlioğlu'nun Erivan ve Bakü temaslarına paralel olarak Avrupa Birliği'nin Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyesi Stefan Füle de Ermenistan'ın ardından Azerbaycan'da temaslarda bulunacak."GoogleGoogle YahooYahoo FacebookFacebook DiggDigg Del.icio.usDel.icio.us
RedditReddit TwitterTwitter friendfeedfriendfeed myspacemyspace bloggerblogger
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş..