D-8’in 20’nci Kuruluş Yıl Dönümü

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, D-8’in 20’nci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla, aralarında 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de bulunduğu, üye ülke temsilcileriyle iftarda bir araya geldi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu: ‘D-8 ülkeleri müthiş bir güç, müthiş bir potansiyel.”

Çırağan Sarayı’nda düzenlenen programda açılış konuşmasını yapan Karamollaoğlu, D-8’lerin konuşulduğu bir yerde Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı anmadan geçemeyeceğini, D-8’in merhum Erbakan’ın üstün inanç ve çabasının bir sonucu olduğunu söyledi.

D-8’lerin önemini anlamak için sahip olduğu potansiyele bakmakta fayda olduğunu ifade eden Karamollaoğlu, şu bilgileri verdi:

“Daha iyi anlaşılsın diye birkaç rakam vermek istiyorum. D-8 üyesi ülkeler, dünyanın kanıtlanmış petrol rezervlerinin yüzde 15.4’üne, kanıtlanmış doğalgaz rezervlerinin ise yüzde 22.5’ine sahiptir. Dünyadaki yıllık petrol üretiminin takriben yüzde 12’sini, doğalgaz üretiminin ise yüzde 11’ini yine D-8 ülkeleri yapmaktadır. Ayrıca bor, krom, gibi stratejik maden rezervlerinin büyük çoğunluğu bu ülkelerin bünyesinde barınmaktadır.

Ama hepsinden önemlisi insan. D-8 ülkeleri 1 milyara yaklaşan nüfusu ve 7,5 milyon kilometrekareyi aşan coğrafyası ile müthiş bir güç, müthiş bir potansiyel.”

“Türkiye’de Avrupa Birliği Serbest Ticaret Bölgesi’ var da, D-8 ülkeleri serbest ticaret bölgesi neden olmasın?” diye soran Karamollaoğlu, siyasi bir birlik olan Avrupa Birliği’nin, ilk temellerinin ekonomik ortaklıklarla atıldığını kaydetti.

Karamollaoğlu, bütün Ortadoğu ve İslam dünyasının kuşatma altında olduğunu belirterek, etnik ve mezhep farklılıkları tahrik edilerek parçalanmak istenen 22 ülkenin tamamının İslam ülkesi olduğunu aktardı.

Oy verin

1 puan
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

This post was created with our nice and easy submission form. İçeriğinizi oluşturun !

Bir Cevap Yazın