Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Emaneti ehline vermek (I)
Mustafa İslamoğlu
mustafaislamoglu.com
05 Haziran 2012 Salı Saat 00:42


“Muhakkak Allah size emanetleri ehline vermenizi; ve insanlar arasında hüküm verme konumunda bulunduğunuz vakit adaletle hükmetmenizi emreder: Allah’ın size yapılmasını öğütlediği bu şey, mahza bir güzellik ve ikramdır: Unutmayın ki Allah her şeyi işitir ve görür.” (Nisa 58)

“Emanet”, vahyin insanda inşa etmeye çalıştığı hayat tasavvurunun anahtar sözcüklerinden biridir.

El-Mü’min olan (güvenen ve güvenilmesini isteyen) Allah, mü’min olan (Allah’a güven duyan ve Allah’ın kendisine duyduğu güveni zedelemekten sakınan) insandan, imanının bir gereği olarak emanete sadakat göstermesini, yani emin biri olmasını istemektedir.

Gördüğünüz gibi yukarıdaki cümlede geçen “mü’min, iman, emin” kelimelerinin hepsi de “emanet” kelimesiyle aynı anlam alanına mensupturlar.

Kur’an’ın inşa ettiği bir akıl, kendisine bahşedilmiş tüm nimetlere birer emanet gözüyle bakar.

Buna göre servet bir emanettir, sıhhat bir emanettir, hayat bir emanettir, şöhret bir emanettir, evlat bir emanettir, devlet ve iktidar bir emanettir, bilgi, beceri, akıl, hepsi birer emanettirler.

Emanet, gerçek sahibi tarafından geçici bir süre bir başkasının hizmetine sunulan değerdir. Emanet eden, emanet edilene ya güvenmiştir, ya da güvenilir olup olmadığını sınamaktadır.

Emanet edilen kimse emanet karşısında iki tavır takınır: ya ihanet eder, ya da sadakat gösterir. İhanet ederse hain, sadakat gösterirse sadık olur. Allah’ın emanet ettiklerine ihanet etmek, verdiğini onun rızası hilafına kullanmaktır. Bu nedenledir ki her günah “emanete ihanet”tir. Ve ihanetin en dehşet sonucu ise, Allah’ın insana olan güvenini zedelemektir.

Bu, emanetin Allah-insan ilişkisine taalluk eden boyutudur. Bir de emanetin insan-insan ilişkisine taalluk eden boyutu vardır ki, girişteki ayet işte bu ilişkinin sıhhat şartını beyan etmektedir. O da “emaneti ehline vermek”tir.

Bu ayetin iniş nedeni bağlamında şöyle bir olay aktarılır. Mekke’nin fethi günü, Hz. Peygamber, ordusunun başında muzaffer bir lider olarak Kâbe’ye gelmiş ve kapının açılmasını istemiştir. Cahiliyye döneminde de kutsal bilinen ve hizmetinde olmak için insanların yarıştığı Kâbe’nin anahtarı Osman b. Talha adlı birindedir. Bu yıllardan beri babadan oğla geçerek devam eden bir görevdir. Henüz atalarının dini üzere olan Osman b. Talha anahtarı getirerek kendi elleriyle Hz. Peygamber’e teslim eder. O anda bu şerefli görevin kendilerine geçmesini isteyen bir çok Müslüman vardır ve bunlar arasında Hz. Peygamber’in en yakınları da bulunmaktadır.

Fakat Hz. Peygamber Kâbe’yi açtırıp içindeki putları temizletip şükür için iki rekat namaz kıldıktan sonra henüz Allah’a teslimiyetini dahi açıklamamış olan eski sahibine anahtarı uzatır. Bu, orada bulunan bir çoklarının arzusunu kursağında bırakmış olsa da başta Osman b. Talha olmak üzere bir çok Kureyşli’nin, Hz. Peygamber’in, görev dağılımında “yakın” olmayı değil “ehliyet” ve “liyakati” esas aldığını görmelerini sağlar.

Ülke, seçim sath-ı mâiline girdi. Allah’ın bu toprakları kendilerine emanet ettiği insanlar, bu ilahi emanetin yönetimine birilerini vekil tayin edecekler. Yani, birilerine kendi yönetimlerini emanet edecekler.

Şu halde, emanetin sahiplerinin emanet edecekleri insanda ilk arayacakları şart “ehliyet” ve “liyakat” olmak durumundadır. Kişinin ehil ve layık olması için önce bilinç ve bilgi şarttır. Emanete riayet bilinci ve emanet edilen şeyi yerli yerinde kullanma bilgisi.

Peki bir insanın emanete riayet bilincine sahip olduğunun ölçütü nedir? Kısaca, Allah’a ihanet etmemesidir. Söyler misiniz; Allah’ın emanetine ihanet etmekten utanıp sıkılmayan birilerinden kulun emanetine ihanet etmemeleri beklenebilir mi? Ya da hayatını, her şeyini borçlu olduğu Allah’ın emanetine ihanet edenleri, ikbal ve iktidarını borçlu olduğu halka ihanet etmekten ne uzak tutabilir?

Siyasal tercihini kullanırken sağduyu sahibi her insanın sorması gereken ilk soru bu olmalıdır.

Bu yazı toplam 8488 defa okundu.
Yorumlayan:
mehmet hanifi inanç
Tarih:03 Ağustos 2012 Cuma Saat 12:03
emaneti hangi ehle vermek!
mühterem hocam!sizi allah için severim kısa ve öz olarak ifade edeyim.islami camianın içerisinde feraseti olan tek düşünce kaynağımızsın bu böyle biline.ama, emaneti ehline vermeyi bu ümmet peygamberin naaşı yerdeiken ehline vermedi ehlini terk etti.hep anlatırsınız 1.5 milyar müslümanın babası öldürülmüş yetim kalmış aile çocuklarını biaraya toplatsın diyorsunuzda,bu nasıl olacak,her hizib ve cemaat enel hakk diyor bu vahdet nasıl gerçekleşecek!kur'an mı! herkes okuyor,namazmı!herkes kılıyor vs vs,allahınızın aşkına bize tekrar peygamber gelmiyecek peki bu vahdet nasıl sağlanacak!
peygamber s.a.v size iki emanet bırakıyorum onlara sarıldığınız müddetçe sapmazsınız,1.kitabullah 2. ehlibeytim.bu ümmet ehli beyt ve onun düşüncesine ihanet etti,(bunu siyeri nebiyi araştırdığımız zaman detayları öğrenebiliriz) islamın etrafında dolanmaya gerek yok! güneş var ay var ama,görecek göz lazım.enaniyet ve kızkançlık perdesini yırttığımız gün vahdet gerçekleşecek.başka söze hacet yok.
Yorumlayan:
Ali Osman Sert
Tarih:28 Haziran 2012 Perşembe Saat 19:08
Emanetin Ehline verilmesi
Selamün aleyküm,
Sayin hocamizin yazisindan cok sey anlayip, hicbir sonuc cikaramadim.

Yani konu eger ülkedeki secimler ise ve bunuda ayetin nüzül sebebi ile oranlamak ise, Hilafeti yikip Türkiye cumhuriyetini kuran ve bugüne kadar kendi kanun ve kurallariyla en iyi yöneten Atatürkün kurdugu CHP partisidir. Yani Türkiye Cumhuriyetini Islamiyetten uzak bir düsünceyle en iyi yönetecek olan CHP dir... Ehil olarak bu kanunlar ve yönetmeliklerle yönetebilecek tek parti denilebilinir... Yok ehilden kasit Kendi taraftarlarimizi desteklemek ise, onlarinda bircogunun sadece Islam düsmani ülkelerde yetistirilmis yada suan islam düsmani ülkelerle üst düzeyde dost olan ehil insanlardan olusmaktadir malesef... Yani sonuc olarak Kanunlarinin herbirinin baska bir kafir devletten ithal edilmis, icinde Müslümanlarin yasadigi bir ülke icin Ehil kimdir ben tam olarak bir sonuc cikaramadim...

Selam ve saygilarimla...
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI