Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İHH Üyesi Cengiz Akyüz'ün Şehadet Haberi İskenderun'a Ulaştı
İHH üyesi Cengiz Akyüz'ün şehadet haberi İskenderun'a ulaştı
03 Haziran 2010 Perşembe Saat 12:09

Türkiye'den Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara gemisindeki İskenderun'lu Cengiz Akyüz'ün acı haberi evine ulaştı. İskenderun İnsani Yardım Derneği üyesi olan Cengiz Akyüz, İHH Hatay Şube Başkanı Zekeriya Kanat ile İskenderun'dan Gazze'ye gitmişti. İsrail askerlerinin saldırısı sonucu hayatını kaybeden Cengiz Akyüz'ün İskenderun'daki evine acılı haber kor ateşi gibi düştü.

İsmet İnönü Mahallesi 712 sokak Yapı İşlem Kooperatifi E Blok 3. katta ikamet eden Akyüz'ün evinin önüne taziye çadırı açıldı. İskenderun'lu İHH üyeleri başta olmak üzere Akyüz'ün yakınları da taziye evine geldi. Cengiz Akyüz'ün çocukları Erva Kardelen (9) Furkan (14) ve Beyza (12) de babalarının şehadet haberi ile yıkıldı.

Akyüz'ün acılı eşi Nimet Akyüz, "Söylenecek fazla bir şey yok. En büyük acımız onu özleyecek olmamız. Eşimin en büyük isteği Gazze'ye gitmekti. Her şey o kadar açık ki üzülmüyoruz, sadece onu özlüyoruz." dedi.

Akyüz Antalya'dan sonra gemilere bindikten sonra eşi ile görüşümediğini ancak gemide birkaç kez gördüklerini belirterek, "Olaya kadar her şey yolunda eşimi bekliyordum. Her şeye hazırlıydık. Gitmeden önce vasiyetini yaptı. Herşey olabilir diyordu." diye konuştu.

İsrail'in terör suçu işlediğine vurgu yapan Akyüz, "İsrailli askerlerin gemideki vahşetini gördükten sonra fazla konuşmaya gerek var mı. Onca silahsız sivile saldırıp, hem vurup hem de hiçbir müdahaleye müsaade etmeyen terör devletine söyleyecek bir şey bulamıyorum. Eşim Gazze'deki olayları gördükçe hüngür hüngür ağlıyan bir insandı. En büyük özlemi Gazzeye gitmekti ve özlemini de gerçekleştirdi." ifadesini kullandı.

Akyüz'ün büyük oğlu Furkan ise "Babam ilk konvoya gidemediği için çok üzgündü. Bu ikinci yolculuğa gitmek için çok sevinmişti. Gazze'ye gitmek, Müslümanlara yardım etmek en büyük temennisiydi. Gitti ve hedefine ulaştı. İnşallah biz de babamızın yolunda gideriz ve şehit oluruz." diye konuştu.

İnsani Yardım Derneği İskenderun Başkan Yardımcısı Kemal Kemahlı ise "İHH gönüllüsü ve İnsani yardım derneği üyesi kardeşimiz şehit oldu. Onun hiçbir suçu günahı yoktu. Sadece tek amacı bir avuç topraklarda yaşayan Gazze'deki Müslümanların yardımına koşmaktı. Neredesiniz ey dünya müslümanları, diyen insanların imdadına koştu. Biz bunun suç değil bir şeref olduğuna görüyoruz. Kendisi Gazze'ye gitmeyi çok istiyordu. Gitti ve şehitlik mertebesine erişti." dedi.

Cengiz Akyüz'ün cenazesi yarın uçakla Hatay Havaalanı'na getirildikten sonra İskenderun Kaptan Mehmet Paşa Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından Bekbele beldesinde toprağa verilecek.


GoogleGoogle YahooYahoo FacebookFacebook DiggDigg Del.icio.usDel.icio.us
RedditReddit TwitterTwitter friendfeedfriendfeed myspacemyspace bloggerblogger
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş..