En çok sorulan 14 sağlık sorusuna en net cevaplar

Neredeyse her hafta ortaya çıkan yeni araştırma sonuçları, o güne dek sağlığınızı nasıl yönetmeniz gerektiği konusunda edindiğiniz bütün bilgilerle çelişiyor gibi görünüyor. Sadece 2016’da, kahvenin kanser sebebi olmadığı ve şekerin sağlığa etkileri konusunda bir çok makale yayınlandı. Bu tarz konularda bilimsel gerçekleri, söylentilerden ayırt etmek oldukça önemli. Business Insider’ın “Sağlığınız: Neyin Faydası Olur, Neyin Olmaz” (Your Health: What Works, What Doesn’t) kitabına dayanarak hazırladığı liste dunyahalleri.com tarafından çevirildi. 

 • Şeker hiperaktif yapar mı?

  Kısa cevap: Hayır. Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü, yediğimiz yiyeceklere konulan şeker ve diğer katkı maddelerinin etkisinin oldukça az olduğunu, bu maddelerin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna sebep olmadığını belirtti.

 • Öksürük şurupları işe yarıyor mu?

  Kısa cevap: Hayır. 2014’te Avustralyalı araştırmacıların yayınladığı sonuçlara göre, şurupların içinde genellikle bulunan kodein ve antihistaminikler işe yaramayacak kadar az miktarda ve çocuklar için zararlı olabilir. Öte yandan reçete ile verilen, levodropropizin gibi öksürük bastırıcı ilaçlar daha etkili olabilir.

 • Zeytinyağı kalp hastalıklarını engelliyor mu?

  Kısa cevap: Evet. Bilimciler daha fazla zeytinyağı tüketen kişilerin koroner kalp hastalığına yakalanma riskinin daha düşük olduğunu ortaya koydu. Ayrıca zeytinyağının antioksidan ve iltihap sökücü özellikleri de biliniyor. Yaşlı kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmada zeytinyağının meme kanserini önlemede de etkili olduğu keşfedildi.

 • Şekerli içecekler şeker hastalığına yol açıyor mu?

  Kısa cevap: Evet. 2010’da yapılan bir araştırmaya göre, şekerli içecek tüketmenin tip 2 diyabet riskini yüzde 26 artırdığı keşfedildi.

 • Kuru yemiş şişmanlatır mı?

  Kısa cevap: Hayır. Bir oturuşta kilolarca kuru yemiş yemiyorsanız bu yolla kilo almanız çok mümkün değil. Bazı kuru yemişlerde doymuş yağ oranı önerilenden biraz daha yüksek olsa da bu yiyeceklerin içinde bulunan diğer maddeler kolesterolü düzenlemeye yardımcı oluyor.

 • Yürümek de koşmak kadar etkili midir?

  Kısa cevap: Evet. Eğer kalp sağlığına etkisinden söz ediyorsak yürümek de koşmak kadar işe yarıyor. Kilo vermek istiyorsanız daha fazla efor sarf ettiğiniz sporların etkili olma ihtimali daha yüksek. Ayrıca koşmak dizlerin sağlığını korumak açısından da önemli.

 • Meyve suyu içmek, meyve yemek kadar iyi midir?

  Kısa cevap: Hayır. Meyve yerken tükettiğimiz lifler sağlığımız için oldukça önemli. Meyve suyunda bu lifler bulunmuyor. Öte yandan meyvelerin suyunun sıkılmasının bazı faydalı maddelerin açığa çıkmasına yardımcı olduğu da belirtiliyor. Bu yüzden hem meyve yemekte hem de suyunu içmekte fayda var.

 • Her türlü buğday ekmeği beyaz ekmekten daha sağlıklı mıdır?

  Kısa cevap: Hayır. Ekmek seçerken rengine değil, içinde kullanılan tahıllara dikkat etmemiz gerekiyor. ‘Tam tahıllı’ ekmekler uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

 • Kahve kanser yapar mı?

  Kısa cevap: Hayır. 2016’da Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan bir çalışmada, kahvenin kanserojen bir etkisinin bulunmadığı belirlendi. Ancak sıcak içeceklerin genel olarak gırtlak kanserine sebep olma ihtimali bulunuyor.

 • Yumurta kolesterol seviyesini artırır mı?

  Kısa cevap: Hayır. Yumurtaların içinde bol miktarda kolesterol bulunuyor ancak yapılan çalışmalar, tüketilen yiyeceklerin içindeki kolesterolün kandaki kolesterol oranını etkilemediğini ortaya koyuyor.

 • Çok fazla su içmek zararlı mıdır?

  Kısa cevap: Evet. Eğer spor yaparken birkaç şişe su içerseniz böbrekleriniz bu suyun tamamını arıtamayabilir. Bu da kanda mineral eksikliği olmasına sebep olabilir. Bu yüzden spor yaparken elektrolit düzenleyen içecekler tüketmeye çalışın.

 • Yoğurt sindirim sorunlarını çözebilir mi?

  Kısa cevap: Evet. Yararlı bakterilerle dolu yoğurt, sindirim sistemimizin etkili bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Ancak günümüzde probiyotik özelliği bulunduğu söylenen

Oy verin

14 puan
Upvote Downvote

Total votes: 14

Upvotes: 14

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

This post was created with our nice and easy submission form. İçeriğinizi oluşturun !

Bir Cevap Yazın