Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eyüp Sultan'da 'halı' sürprizi
İstanbul'daki tarihi camiler içinde ayrı bir yeri olan ve özellikle hafta sonları yoğun bir cemaati bulunan Eyüp Sultan Camii'nin türbe ve iç avlusu halıyla kaplandı. Türkiye'nin dört bir yanından ziy
11 Mayıs 2012 Cuma Saat 15:21

Avlu kısmı daha önce Eyüp Belediyesi tarafından mermerlerle kaplanan cami için bu sefer de halılar döşendi. Türbe kısmı ile iç avlunun tamamen halılarla kaplanması ve bu uygulamanın cuma günleri le Pazar günleri yapılmasına karar verilmişti.

Eyüp Belediyesi tarafından başlatılan uygulama kapsamında bugün ilk kez Cuma namazı için halılar serildi. Belediyenin özel bir ekip kurarak serdiği halılar da özel olarak seçildi. İç avluda 400, dış avluda da şadırvanın olduğu alana bin 600 metrekare halı serildi. Özel mermerlerle kaplanan meydandaki su geçirmez halılar da 700 metrekare olacak şekilde planlandı. Yapılan son çalışmayla birlikte Eyüp Sultan Camii, meydan ve iç avlularıyla birlikte toplam 2 bin 700 metrekare halı ile kaplanabilecek.

Camiye gelen vatandaşlar daha önce ayakkabılarını çıkarmadan girdikleri iç avluya bu sefer ayakkabılarını çıkararak girdi. İstanbul dışından geldiğini söyleyen bir vatandaş iç avlu ve türbe kısmının halılarla kaplanması uygulamasını beğendiğini belirterek caminin bu haliyle Kabe'yi andırdığını anlattı.

Bayan ziyaretçilerden biri de camiye hemen hemen her gün geldiğini belirterek özellikle yoğun ziyaretçi bulunduğu günlerde cami cemaatinin daha rahat ibadet edebileceğini dile getirdi. Ziyaretçiler yağmur yağması durumunda da görevlilerin gereken özeni göstereceğini, tedbir alındığını düşündüklerini anlattı.

CİHAN

GoogleGoogle YahooYahoo FacebookFacebook DiggDigg Del.icio.usDel.icio.us
RedditReddit TwitterTwitter friendfeedfriendfeed myspacemyspace bloggerblogger
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş..