‘FETÖ’cü Değil Masonum’ dedi BM Devreye Girdi !

Birleşmiş Milletler mahkemesi,Türkiye’nin FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan Uluslararası Ceza Mahkemeleri (UCM) yargıcı Aydın Sefa Akay’ı serbest bırakması gerektiği kararını verdi.

Uluslararası Ceza Mahkemeleri için BM Mekanizması (MICT) tarafından alınan kararda Akay’ın diplomatik dokunulmazlığı olduğu ve hapsedilmesinin yargının bağımsızlığını ihlal ettiği belirtildi.

Mahkeme Akay’ın 14 Şubat’a kadar bırakılması gerektiğini de hükmetti.

Akay’ın serbest bırakılarak Ruanda Soykırımı ile devam eden davasına dönmesi gerektiği vurgulandı.

Akay 1994’teki Ruanda soykırımındaki rolü nedeniyle 30 yıl hapis cezasına çarptırılan Ruandalı eski bakan Augustin Ngirabatware’in temyiz davasına bakacak 5 yargıçtan biriydi.

Uluslararası Ceza Mahkemeleri için BM Mekanizması serbest bırakılma kararının  BMGK’nın (Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi) 1966 tarihli anlaşmasına göre Türkiye için bağlayıcı olduğunu da hatırlattı.

YARGIŞ AKAY FETÖ ÜYELİĞİ SUÇLAMASINI REDDETMİŞTİ

Burkina Faso Dışişleri Bakanı ile ByLock görüşmesi olduğu için tutuklanan BM Uluslararası Ceza Mahkemeleri Rezidüel Mekanizması (Uluslararası Ceza Mahkemeleri’nin soykırım davalarına bakan mahkemesi) Yargıcı Aydın Sefa Akay FETÖ üyeliği iddiasını reddetmiş, ‘Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Derneği’ üyesi olduğunu söylemişti.

sputniknews

Oy verin

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

This post was created with our nice and easy submission form. İçeriğinizi oluşturun !

Bir Cevap Yazın