Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
G.Sudan'a 8 milyar dolarlık Çin yardımı
Önümüzdeki iki yıl içinde yapılacak yardımlar yol, altyapı, tarım, baraj yapımında kullanılacak. Projeleri Çinli şirketler tarafından gerçekleştirilecek.
30 Nisan 2012 Pazartesi Saat 18:22

Çin, petrol zengini Güney Sudan'a 8 milyar dolar altyapı yardımında bulunmayı kararlaştırdı. Anlaşma, Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir'in geçtiğimiz hafta Çin'i ziyareti sırasında sağlandı.
Anlaşmaya göre önümüzdeki iki yıl içinde yapılacak yardımlar yol, altyapı, tarım, baraj yapımında kullanılacak. Projeleri Çinli şirketler tarafından gerçekleştirilecek. Her ne kadar anlaşma metninde petrol boru hatları inşası bulunmasa da, Güney Sudanlı yetkililer, yardımların dolaylı olarak bu projeyi de destekleyeceğini ifade ediyor.
Geçtiğimiz yıl temmuz ayında bağımsızlığını kazanan ve gelirlerinin yüzde 98'i petrole bağlı olan Güney Sudan, bu kaynaklarını sadece Sudan üzerinden pazarlayabiliyor. Ancak Sudan'ın boru hatlarının kullanılmasına karşılık gelirlerin en az yüzde 25'ini talep etmesi, iki ülke arasında krize sebep olmuş, Güney Sudan da petrol üretimini durdurmuştu. Denize kıyısı bulunmayan Güney Sudan, aylardır Sudan'ın Port Sudan Limanı'na alternatifler arıyor.
Zaman'ın haberine göre, geçtiğimiz aylarda Güney Sudan, Uganda, Kenya liderleri bir araya gelerek yeni boru hattı inşası da dâhil 25 milyar dolarlık bir proje konusunda anlaşmaya varmıştı. Projede yeni demiryolu ve otoban inşaatları da bulunuyor. Güney Sudan'ın Kenya'nın yanı sıra Cibuti'ye uzanacak bir boru hattı konusunda da görüşmelerde bulunduğu belirtiliyor. Çin'in sağladığı yardımlarla projelerin kısa sürede bitirilmesi durumunda Güney Sudan'ın Kuzey'e olan bağımlılığının tamamen sona ereceği ve gerçek bir ayrılmanın ancak o zaman gerçekleşeceği ifade ediliyor.

GoogleGoogle YahooYahoo FacebookFacebook DiggDigg Del.icio.usDel.icio.us
RedditReddit TwitterTwitter friendfeedfriendfeed myspacemyspace bloggerblogger
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş..