Haber Yorum: HAMAS Yeni Tüzükle Ne Demek İstiyor?

Meşal ‘İsrail’i tanımıyorum ama tanınmasına da ses çıkarmıyorum’ mu demek istiyor?

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas’ın siyasi büro başkanı Halid Meşal geçtiğimiz gün Katar’ın başkenti Doha’da Hamas’ın yeni tüzüğünü açıkladı.

İSRAİL’İ TANIMA ENDİŞESİ

Uzun süredir merak edilen ‘Hamas’ın İsrail’i tanıyacağı’ yönündeki endişelere karşı sık sık açıklama yapmak durumunda kalan HAMAS yönetimi bunun gerçekleşmeyeceğini, İsrail’i asla tanımayacaklarını defaatle belirtmişti. Tüm bu endişelere rağmen neden yeni bir tüzük hazırlama-yayınlama ihtiyacı hissettikleri konusu da yine şüpheleri ve haklı endişeleri beraberinde getirdi.

‘2 DEVLETLİ ÇÖZÜM’ÜN HEDEFİ

Tüzüğe baktığımız zaman (basına yansıyan kadarıyla) Hamas’ın daha önce söyledikleriyle veya önceki tüzükte bulunan maddelerle çelişen bir ifade gözükmüyor. İsrail devletinin tanınması gibi bir şey söz konusu olmadığı gibi HAMAS’ın alameti farikası olan bu özellik de yeni metinde üstüne basa basa tekrarlanmış. ABD’nin uzun zamandır peşinde koştuğu ‘2 devletli çözüm’ planı içinse HAMAS ‘İsrail’i tanımayız ama, yeni bir Filistin devletine karşı çıkmayız’ şekline bir tavırla yaklaşıyordu. Başkenti Kudüs olan bir Filistin devleti vurgusu da burada önemli. ABD’nin ‘2 devletli çözüm’ planının en önemli noktası ve asıl yapılma amacı İsrail’in tanınmasını, meşruiyetini sağlamasını hedeflemesiydi. Yani İsrail tanınmadan, meşrulaştırılmadan ‘2 devletli çözüm’ gerçekleşemez diyebiliriz.

‘2 Devletli Çözüm’ başlığı dahi zaten 2 meşru devleti yani İsrail’in varlığının kabulünü varsayıyor. Yoksa Katar’da yaşamak zorunda bırakılan HAMAS lideri Halid Meşal ’67 sınırları içerisindeki Filistin devletini kabul ederek İsrail’i tanımıyorum ama tanınmasına da karşı çıkmıyorum’ mu demek istiyor?

DEĞİŞEN BİR ŞEY YOKSA NEDEN ‘YENİ’ ?

Peki HAMAS hem İsrail’i tanımadı hem daha önce de vurguladığı yeni Filistin devletini kabul ettiği görüşünü bir tüzük altında neden tekrarladı? İşte bunun cevabı yok. Sadece yeni tüzükte yer alan İhvan’a bağlı değiliz vurgusu ile eski tüzükteki ‘İhvan-ı Müslimin’in bir koluyuz’ kısmı farklılık arz ediyor. Bunun dışında basına yansıyan şekliyle bir farklılık yok.

‘1967’Yİ KABUL ETTİ’ DEMEKLE İSRAİL’İ TANIDI DEMEK AYNI ŞEY

Hele hele bazı İslamcı (!) haber sitelerinin oluşturmaya çalıştığı ‘HAMAS, 1967 sınırlarını kabul etti’ şeklinde bir yaklaşım yok. 1967 sınırlarını kabul etmek demek, 67 öncesi İsrail’i kabul etmek yani İsrail’i tanımak demektir. Bu kadar basit bir kelime oyunuyla İsrail’i meşrulaştırmaya çalışmak kimseye izzet getirmez.

Bir haber sitesinde ‘HAMAS’ın yeni tüzüğü’ ile ilgili çıkan haber

 

İslami Gündem

Oy verin

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

This post was created with our nice and easy submission form. İçeriğinizi oluşturun !

Bir Cevap Yazın