İmamlara Şan Eğitimi Verilecek

Diyanet İşleri Başkanlığı, tüm illerde merkezi ezan sistemini kaldırarak çoklu ezan okuma sistemine geçmeye hazırlanıyor. Önce pilot illerde daha sonra tüm Türkiye’de 75 bin imama şan ve makam eğitimi verme kararı alındı.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde düzenlenen ‘Ezan ve Cami Odaklı Din Hizmetleri Çalıştayı’nda konuşan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Yavuz Ünal, ses düzeyi, okuma biçimi, estetik, mimari gibi konuların birlikte ele alınması gerektiğini söyledi. Din Hizmetleri Genel Müdürü Yaşar Yiğit ise ülkede merkezi ezan sisteminin hâkim olduğunu, ancak kaldırılması noktasında adımlar atılmaya başlandığını belirtti.

Hürriyet’ten Meltem Özgenç’in haberine göre, çalıştayda şu öneriler yapıldı: “Yeni camilerde profesyonel ses teknisyenlerinden destek alınacak. İmam-hatip liseleri ile ilahiyat fakültelerinde dini musikinin zorunlu ders olması için girişim başlatılacak. Dini musiki ve ses eğitimi ile ilgili sertifika programları geliştirilecek. Camilerdeki ses sistemleri için bir şirket kurulması sağlanacak. Din görevlilerine yönelik ezan portalı oluşturulacak.”

80 DESİBEL KRİTERİ

Cami ses cihazlarının desibel ölçümü yaptırılıp ezanların 80 desibeli aşmamasına özen gösterilecek. Çalıştayda sunulan bir raporda Sultanahmet Meydanı’nda ezan sesi 120 desibel olarak ölçülmüş. Bu yüksekliğin sağlığa zararlı olabileceği, bilimsel rakamın 80 desibel olduğu belirtildi. Cihazların imamların ses rengine göre düzenlenmemesinin de sorun olduğu belirtildi.

EZANIN MAKAMLARI

Ezanların makamları ise şöyle olacak:

  • Sabah: Saba veya dilkeşhaveran.
  • Öğle: Uşşak ve bayati.
  • İkindi: Rast.
  • Akşam: Segâh.
  • Yatsı: Hicaz.

Oy verin

1 puan
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

This post was created with our nice and easy submission form. İçeriğinizi oluşturun !

Bir Cevap Yazın