İran’ı kuşatan harita – Her yerdeler !

İran’ın çevresindeki ABD üslerine ilişkin harita inanılmaz. İran resmen ABD tarafından kıskaca alınmış! ABD’nin üsleri bakın hangi ülkelerde bulunuyor.

İran ile ABD arasındaki gerilimin üst düzeye çıktığı dönemde, İran’ı çevreleyen ABD üslerini gösteren bir harita ortaya çıktı. Haritaya bakılacak olursa; İran, doğudan, batıdan, kuzeyden ve güneyden ABD ablukasına alınmış görünüyor…

Ortadoğu’daki Arap ülkelerinin hemen hemen tamamında ABD’nin askeri üsleri bulunuyor. Bu ülkeler de İran’ın batı sınırında yer alıyor. Irak, Kuveyt, Bahreyn, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman ABD askeri üslerinin olduğu ülkelerden bazıları. 11 Eylül’ü bahane ederek Afganistan’ı da işgal eden ABD, İran’ı doğudan da kuşatmış bulunuyor. Afganistan’ın dışında Pakistan’da da ABD üsleri yer alıyor.

İran’ın kuzeyinde yer alan bölgede de ABD üsleri bulunuyor. Kırgızistan ve Tacikistan ABD askeri üslerinin bulunduğu ülkeler. İran’ın canını sıkan batısındaki askeri üslerden bazıları da Türkiye topraklarında bulunuyor.

ASKERİ MÜDAHALE OLUR MU?ABD’de Donald Trump döneminin resmen başlamasıyla, Tahran-Washington ilişkileri hiç olmadığı kadar gerildi. Trump’ın, İran’ı “terörist devlet” olarak tanımlaması da ateşi körükledi.

Trump, geçen hafta düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin “İran’a askeri müdahaleyi düşünüyor musunuz?” şeklindeki sorusuna, “Masadaki her seçeneği değerlendiriyoruz” cevabını vermişti.

Oy verin

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 2

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 50.000000%

Downvotes: 1

Downvotes percentage: 50.000000%

This post was created with our nice and easy submission form. İçeriğinizi oluşturun !

Bir Cevap Yazın