İsrail’i sarsan anket sonucu

İbranice yayın yapan Walla haber sitesi, işgal altındaki Filistin topraklarında yaşayan İsrailliler üzerinde yapılan bir kamuoyu yoklamasına ilişkin çarpıcı bir raporu yayınladı. Rapora göre İsraillilerin %27’isi, fırsat bulmaları halinde yurt dışında kaçmak istiyor.

İSRAİLLİLERİN %27’Sİ YURT DIŞINA ÇIKMAK İSTİYOR

Dünya Yahudilerine güvenilir bir ülke vaadiyle kurulan İsrail’de yaşamak için Filistin topraklarına göç eden Yahudilerin torunları, artık bu ülkede yaşamak istemiyor.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre Filistin’de yaşayan Yahudiler, işgal topraklarını terk edip başka ülkelerde yaşamak için fırsat kolluyor.

İbranice yayın yapan Walla haber sitesi, işgal altındaki Filistin topraklarında yaşayan İsrailliler üzerinde yapılan bir kamuoyu yoklamasına ilişkin çarpıcı bir rapor yayınladı. Rapora göre İsraillilerin %27’isi, fırsat bulmaları halinde yurt dışında kaçmak istiyor.

Madigan Enstitüsü’nün gerçekleştirdiği kamuoyu araştırmasına göre İsrail’i terk etmek isteyen Yahudilerin %36’ısını laik Yahudiler, %7’sini ise muhafazakar Yahudiler oluşturuyor. İsrail’i terk etmek isteyen Yahudilerin çoğunluğunun yaşları 23 ile 29 arasında değişiyor.

Kamuoyu araştırmasını değerlendiren Madigan Enstitüsü Müdürü Uri Cohen, “İsraillilerden bu kadar çok sayıda kişinin ülkeyi terk etmek istemesi, İsrail vatandaşlarının devlete bağlılık hislerinin olmadığını gösteriyor. Bu endişe verici bir durum. Bu büyük soruna karşı hepimizin mücadele etmesi gerekiyor. Veriler, İsrail toplumunun bütününde bir parçalanma ve bölünmenin olduğunu gösteriyor” dedi.

DİRENİŞ, İSRAİL’İN BÜYÜK PROJESİNE DARBE İNDİRDİ

Siyonist örgütler, dünya Yahudilerini organize edip Filistin’de göçe zorlarken, Yahudilere güven ve huzur içinde yaşama vaadinde bulunmuşlar, Yahudilere Nil ve Fırat arasındaki bölgede kurmayı planladıkları Büyük İsrail Devleti’nde yaşayacaklarını söylemişlerdi.

Siyonistlerin bu hedefi, bazı Arap rejimleriyle kurulan ittifak sonucunda bir nebze gerçekleşmiş olsa da Filistin ve Lübnan direnişinin ortaya çıkmasıyla birlikte büyük bir darbe aldı.

İsrail Ordusu’nun 2000’li yıllara kadar sürdürdüğü saldırı eksenli stratejisi, 2000 yılından sonra büyük ölçüde savunma stratejisine dönüştürüldü. 2000’e kadar toprak kazanan ve ilerleyen İsrail, 2000’de Lübnan’dan, 2005 yılında ise Gazze’den çekilmek zorunda kaldı.

2006 yılında Lübnan direnişinin Hafya, 2014 yılında Filistin direnişinin Tel Aviv’i vurmasıyla savaş, direnişin topraklarından düşmanın işgali altındaki topraklara kaydırıldı. Savaşın düşman topraklarına kaydırılması, İsraillilerin yurt dışına çıkma arzusunun en önemli sebepleri arasında görülüyor.

KUDÜS HABER

Oy verin

1 puan
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

This post was created with our nice and easy submission form. İçeriğinizi oluşturun !

Bir Cevap Yazın