İsrailliler Suriye Saldırısına Neden Sevindi?

Siyonist rejim gazetelerinden TimesOfIsrael’de yayınlanan bir makalede İsraillilerin Suriye’ye yönelik Amerikan saldırısına ciddi manada sevindikleri ifade edilirken, bu sevince neden olan maddeler sıralandı.

Trump yönetiminin Suriye’ye gerçekleştirdiği saldırı sonrasında ilk açıklamayı yapan liderlerden birinin Netanyahu olduğunu vurgulayan gazete, İsrail’in Suriye karşısında ABD’ye tam destek verdiğini ifade etti.

İsrailli askeri ve siyasi liderlerin Amerikan saldırısı karşısında destek vermesinin en önemli sebebinin insani krize merhem olma amacı olduğu ileri sürülürken, Siyonist rejim ordusunun Filistinlilere yönelik işlediği çocuk cinayetlerinin ve katliamlarının görmezden gelinmesi meselenin arkasında başka amaçlar olabileceği iddiasını gündeme getirdi.

İsraillilerin Suriye yönetimi karşısında ABD’ye destek vermesinin ikinci sebebi olarak açıklanan madde ise ilk maddede açıklanmayan arka planı gözler önüne serdi.

Obama yönetiminin Esed karşısında aktif bir operasyonu öncelemeyen tavrının İsraillileri hayal kırıklığına uğrattığı belirtilen yazıda Esed’in İran ile kurduğu ittifakın İsrail devleti için stratejik ve varlıksal bir tehdit olduğu, Suriye İsrail sınırındaki İran ve Hizbullah birliklerinin önünün Esed’in onayı dahilinde bölgede olduğu vurgusu yapıldı.

Öte yandan 2006 yılında İsrail ile savaşa girmekten çekinmeyen kayda değer bir direniş sergileyen Hizbullah’ın İsrail karşıtı bir strateji gereği Suriye’de varlık sergilediği ifade edilirken, Suriye’deki krizin bitmeye yüz tuttuğu bir anda Hizbullah’ın 2006’dakinden çok daha güçlü bir şekilde İsrail ile savaş hazırlığı içinde olacağı belirtildi. İsrailli liderlerin bu yüzden Suriye’deki kaosun her ne şekilde olursa olsun devam ettirilmesi gerektiğini savunduklarını aktaran gazete, “ABD’nin Suriye’yi vurması bu yönde bir adım olduğu için İsrailliler oldukça memnunlar” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan, özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sürecinde Amerika ve Batı’daki Erdoğan karşıtlığının sözcülüğünü yapan sözde gazeteci Michael Rubin, ABD’nin Suriye’ye yönelik saldırısına destek vererek, “sembolik ama etkili bir saldırı” ifadesini kullandı. Bu adımın arkasının getirilmesi ve yeni bir Irak senaryosunun uygulanması gerektiğini ifade eden Rubin Suriye’nin öncelikle hava savunma sistemlerinin ve radar sistemlerinin hedef alınması gerektiğini savundu.

Diğer taraftan Türkiye’deki 28 Şubat darbesinin arkasında parmağı olduğu bilinen Siyonist gazetecilerden Daniel Pipes, Trump’ın Suriye’ye yönelik saldırısının tehlikeli bir adım olduğunu belirterek, “düşmanlığımızı bu kadar açık etmek yerine” Esed’in sahadaki muhaliflerine geniş çaplı imkanlar sunmamız gerekir ifadelerini kullandı.

Öte yandan Trump yönetimine verdiği destek ile ön plana çıkan ve “Turmp’ın Suriye’deki karanlık tarafı” olarak tanımlanan Henry Kissinger’ın ABD’nin Suriye saldırısının arkasındaki akıl olduğu ifade edilirken, bölge uzmanları Kissinger’ın kaos stratejisinin yeniden hayata geçirilmiş olabileceğine dikkat çekiyorlar.

KUDÜS HABER

Oy verin

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

This post was created with our nice and easy submission form. İçeriğinizi oluşturun !

Bir Cevap Yazın