İstesek Yemen’i birkaç günde işgal ederiz ama…

Suudi Danışmandan İtiraf Gibi Açıklama

Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı danışmanı ve Yemen’e karşı Arap Koalisyon ordusu sözcüsü Ahmed Esiri tarafından yapılan açıklamalarda Yemen’de işlenen insanlık suçları adeta itiraf edildi.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun Yemen’de sözde sivil ölümlerine sebebiyet vermemek için güdümlü füzeler kullandığını belirten koalisyon sözcüsü, geçtiğimiz yılın Ekim ayında bir düğün meclisine düzenlenen ve birkaç saniye içerisinde 800 sivilin hayatını kaybetmesine sebebiyet veren operasyonun kasıtlı olarak düzenlendiğini de itiraf etmiş oldu.

Yemen’de kıtlığa ve açlıktan ölümlere sebebiyet veren ablukanın da meşru olduğunu savunan Esiri, Yemenli direnişçilerin özellikle Hudayda limanından gelen yardımlarla ayakta kaldığını bu yüzden her türlü yardımı kestiklerini ifade etti.

Savaşın başlangıcından beri Yemenli milislerin Suudi Arabistan’a 138 başarılı füze saldırısı gerçekleştirdiğini belirten Esiri, bunlardan 48’inin balistik füze saldırısı olduğunu ve bu saldırılar karşısında çokça zaiyat verdiklerini itiraf etmiş oldu.

Yemen sınırında konuşlanmış 100 bin Suud askeri olduğunu belirten Esiri, isteseler Yemen’i birkaç gün içinde bütünüyle işgal edebileceklerini fakat çok fazla kayıp vermemek için hava saldırıları ile operasyonlara devam ettiklerini ve böylelikle sivil ölümlerinin yaşanmasının doğal olduğunu itiraf etti.

Öte yandan Mısır yönetiminin Suudi Arabistan’a Yemen’de konuşlandırılmak üzere 40 bin kişilik askeri birlik gönderme teklifi sunduğunu fakat Suudi Arabistan’ın bu teklifi kabul etmediğini belirten Esiri, “Yemen’deki yeni stratejimiz Yemenli olmayan birliklerin bölgeye konuşlanmaması yönündedir” açıklamasını yaptı.

Mısır tarafı ise söz konusu iddiayı yalanlayarak Mısır’ın böyle bir girişimde bulunmadığını ifade etti.

Kudüshaber

Oy verin

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

This post was created with our nice and easy submission form. İçeriğinizi oluşturun !

Bir Cevap Yazın