Müslümanlara özel konaklama servisi: Muzbnb

Airbnb tüm dünyada gezginlere kalacak yer imkanı sunuyor ancak bazı ev sahipleri, farklı etnik kökenlere ya da dinlere yeterince saygılı olmayabiliyor. Şirket ayrımcılığı engellemek için pek çok çalışma yürüttüyse de etkili bir sonuç alabilmiş değil. Bu sebeple geçtiğimiz dönemde ortaya çıkan Noirbnb adlı bir girişim, siyahi misafirlere dostça yaklaşan kullanıcıları bir araya getirmek için kurulmuştu. Şimdi de benzer bir girişim, Müslüman gezginler için geliştirildi. Muzbnb adı verilen uygulama, Müslümanların ihtiyaçlarını göz önünde bulunduracak şekilde tasarlandı.

Özellikle ABD’nin bazı Müslüman ülkelerden gelen göçmenleri ülkeye almama kararının ardından popülerleşen uygulama, Müslüman misafirlerin özel ihtiyaçları ile ilgilenebilecek ev sahiplerini bir araya getiriyor. Böylece bir Müslüman, namaz kılmaya uygun bir yeri olan, camiye yakın ya da çevrede helal yiyecek bulabileceği mekanları tercih edebiliyor.

Herkes kayıt olabilir

Uygulamaya kayıt olmak için Müslüman olmak gerekmiyor. Müslümanların ihtiyaçlarını ve beklentilerini bilip buna göre hareket edebilecek bir ev sahibi olmak yeterli. Şimdiye dek hiçbir paralı reklam çalışması yapmayan Muzbnb üzerinde bin adet ev listelendi bile. Amaç önümüzdeki dönemde bu ev sayısını artırmak ve girişimi büyütmek.

Muzbnb CEO’su Hadi Shakuur, “ABD’de Müslümanlar için, Müslümanlar tarafından kurulan ve Unicorn seviyesine ulaşan (1 milyar Dolar üzerinden değerlendirilen) ilk girişim olmak istiyoruz.” diyor. Özellikle Trump yönetimi altında artan aşırı milliyetçi ve ırkçı tutumlar sonrasında bu uygulamaya yönelik taleplerde artış olabilir ve Shakuur hedefine kısa sürede ulaşabilir. Uygulama için şimdiden yatırım talepleri geldiği belirtiliyor.

Kaynak: The Memo‘dan  dunyahalleri

Oy verin

1 puan
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

This post was created with our nice and easy submission form. İçeriğinizi oluşturun !

Bir Cevap Yazın