Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rusyalı Müslüman kadınlar örgütleniyor
Rusya'da bir koferans için toplanan Rus ve Kafkas Müslüman kadınlar Rusya Müslüman Kadınlar Konseyi'ni kurdu
06 Mayıs 2012 Pazar Saat 16:56

Rusya'nın başkenti Moskova'da 26 Nisan tarihinde düzenlenen "21. Yüzyıl'da Müslüman Kadın" konferansına ülkenin çeşitli bölgelerinden 200'den fazla kadın katıldı. Katılımcılar Rusya Müslüman Kadınlar Konseyi'nin kurulmasına karar verdi.
Konferans sonrasında açıklama yapan Rusya Müftüler Konseyi Ekonomi Birimi başkanı ekonomi uzmanı Rusya Müslüman Kadınlar Konseyi üyesi Dr. Madina Kalimullina gelecek planları konusunda bilgi verdi.
Rusya'da Müslüman kadınlar ilk defa 1917 yılında bir araya gelerek benzer bir kurum etrafında birleşmeye karar verse de Bolşevik ihtilalinin gerçekleşmesinden sonra karar uygulanamamıştı. SSCB sonrasında bu konu gündeme taşınsa da ilk olarak 2011 yılının Kasım ayında Rusya Müftüler Konseyi ülke kadınlarının bir araya gelmesine karar verdi. Böylece Rusya'nın Müslüman kadınlarının sorunlarının çözümü için bir adım atıldı. Şu anda Rusya'nın çeşitli bölgelerinde benzer kurumlar bulunsa da bunlar yerel bazda faaliyet gösteriyor.
Madina Kalimullina yeni teşkilatın hedefleri içerisinde dini eğitimin verilmesi, uyuşturucu ve alkol sorununun ortadan kaldırılması için ortak projelerin hazırlanması, Müslümanların haklarının savunulması gibi konular bulunduğunu ifade etti. Ayrıca Kafkasya ve Rusya'nın diğer bölgelerinde başörtüsü yasağının ortadan kaldırılması için de önemli adımların atılacağını belirtti.
"Benzer sorunları sadece Kafkas Müslümanları değil Rusya Müslümanlarının tamamı yaşamakta. Bu sorunların hukuk savunuculuğu kapsamında ortadan kaldırılması için çaba sarf edilecek. Sorunun ortadan kalkması için önemli hukuk bilgisinin bulunması gerekiyor. Teşkilatımızın hedefi politika içerisinde yer almak, felsefi tartışmalarda bulunmak, çeşitli İslam mezhepleri arasındaki düşünce sorununu çözmek değildir. Hedefimiz Müslümanların bilgilendirilmesi, sosyal sorunların çözülmesi ve manevi gelişimin sağlanması," diyen Kalimullina konferansa katılan kadınların Naile Ziganşina'yı başkanlığa seçtiğini hatırlattı.
Moskova'da düzenlenen toplantıya Rusyalı kadınların yanı sıra Türkiye, Estonya, Kazakistan, Kırgızistan, Malezya ve Endonezya gibi ülkelerden de misafirler katıldı.
İbrahim Ali/ Dünya Bülteni

GoogleGoogle YahooYahoo FacebookFacebook DiggDigg Del.icio.usDel.icio.us
RedditReddit TwitterTwitter friendfeedfriendfeed myspacemyspace bloggerblogger
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş..