Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Taliban'dan strateji anlaşmasına tepki
Taliban, ABD Başkanı Obama ile imzalanan anlaşmanın Afganistan'ın ABD'ye satışı olduğunu açıkladı
02 Mayıs 2012 Çarşamba Saat 14:51

Afganistan'da Taliban, dün ABD Başkanı Barack Obama ve Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai arasında imzalanan anlaşmanın yasadışı olduğunu bildirdi.
Taliban, internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, "Obama ve Karzai arasında dün gece Kabil'de sözde strateji anlaşmasının imzalandığı" belirtilerek, "bu anlaşmanın Afganistan'ın işgalciye satış belgesi olduğu" ifade edildi.
Obama ve Karzai anlaşmayı, dün ABD Başkanı'nın ülkeye gelmesinden kısa süre sonra Devlet Başkanlığı Sarayı'nda imzalamıştı. Anlaşma, ABD muharip güçlerinin 2014'de Afganistan'dan çekilmesi sonrasında iki ülke ilişkilerinin koşullarını şekillendirmeyi amaçlıyor.
Barack Obama, imza töreninde yaptığı konuşmada, savaşın maliyetinin yüksek olduğunu hatırlatarak, Afganistan ile yapılan anlaşmanın, ABD'nin "bu savaşı bitirmesine" olanak sağladığını ve "gelecekteki barışın" yolunu açtığını söylemişti.
Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai de Afgan halkının, ABD güçlerinin son 10 yılda yaptığı yardımı "asla unutmayacağını" ifade ederek, anlaşmanın, Afganistan ile ABD arasındaki "eşit ortaklığı" perçinleyeceğini ve iki ülkenin terörizme karşı birlikte mücadele etmeyi sürdüreceğini gösterdiğini ifade etmişti.

GoogleGoogle YahooYahoo FacebookFacebook DiggDigg Del.icio.usDel.icio.us
RedditReddit TwitterTwitter friendfeedfriendfeed myspacemyspace bloggerblogger
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş..