‘Tayyip Erdoğan’ı Barzani Kurtardı’

Fazlı Kayaduman’ın yazısı:

Tayyip Erdoğan’ı Barzani Kurtardı 

İktidar, çeşitli vesilelerle kendi tabanını belli bir oranda kendisinden küstürmüş ve Referandumun “evet cephesi” Mart’ın sonlarına doğru barajın altında seyretmeye başlamıştı! 16 Nisan günü sonucun 51,4’ e çıkmasında hiç tahmin edilmeyen isimler etkili oldu.

a) Öncelikle Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt’un, “düşmanları yeniden İzmir’den denize dökeriz” demesi, eski CHP’nin yaptıklarını hatırlatarak, söz konusu küskünleri belli bir anti reaksiyonla sandık başına götürdü. Haliyle evet ’in yükselmesine sebebiyet gösterdi!

 

b) İkinci olarak, Hayreddin Karaman hocanın yeni Şafak’taki yazısında, “ Farz olanı tamamlayan ve ona yaklaştıran her şey farzdır.”  Fıkhî kuralını hatırlatarak, evet için sandık başına gidilmeli, cümleleri belli bir küskünler kesimini yine sandık başına götüren önemli bir etken oldu. Medya da pek dillendirilmedi ama hocanın bu ifadelerinin etkin olduğuna kendim şahidim. Esas, geniş kitlesel bir etkinlik göstererek, çok net bir şekilde barajı aştıran isim Mesut Barzani oldu!   Şöyle ki;

c) Referandum oylamasından önce, Tayyip Erdoğan’ı ziyaret eden Kürdistan özerk bölgesinin lideri Mesut Barzani, Türkiye’den ayrılırken; bu referandumda, Erdoğan’ı desteklemek babından “Evet’ tercihinden yana olduklarını”, basının önünde ifade ettiğini hatırlarsınız. Barzani, bu ifade ile kalmadı, gittiği Kürdistan Özerk Bölgesinde de, Dünyaya yayın yapan ve özellikle Doğu ve güney doğuda çok izlenen televizyonlarında, ‘ Tayyip Erdoğan’ı desteklemek gerektiğini çeşitli gerekçelerle ifade ederek, Türkiye’deki Kürtlerin ‘Evet tercihini kullanmalarının lehlerine olacağını’ ısrarla vurguladı. Bir taraftan HDP ve Kandil, ısrar ve tehditle; Kürt halkının kesinlikle ‘Hayır’ tercihinde yana olmaları gerektiğini -Avrupa üzerinden yayın yapan televizyonlarında- söylerken; Barzani, aynı üslupta ‘Evet’ te ısrarcı oldu! Bunların bu kavgalarını –televizyonları üzerinden- taaccüp içerisinden izliyorduk.

Daha doğrusu, Barzani’nin bizim vatandaşlarımız üzerinde etkin olabileceği ihtimaline hiç yer vermemiştim.

‘Etnik milliyetçi ‘ söylemleriyle ön plana çıkmış MHP ile bir beraberlik yaşayan ve Türk milliyetçiliği söylem ve ortak sloganlarıyla politik çıkışlar yapan AKP’nin doğu ve güneydoğuda ağır bir hezimete uğrayacağı bekleniyordu.  Ama hezimetin aksine, AKP diğer bir ifade ile ‘evet’ ler çok net bir sıçrama yapınca, Barzani’nin bu bölge vatandaşlarımız üzerinde bu denli etkinliği, doğrusu beni hayretler içerisinde bırakmıştı! 1 Kasım seçimleri ile 16 Nisan referandumunu mukayese yaptığımızda; AKP, 1 Kasımda Batman’da % 29 iken Referandumda % 36’ya çıkmış. Siirt’te, 37’den 47’ye; Urfa’da 64’ten 71’e; Mardin’de 29’den 40’a; Van’da 30’dan 40’a; Bitlis’te 44’dan 59’a; Ağrı’da 27’den 43’e; Şırnak’ta 12’den 28’e;  Hakkâri’de 13’den 32’ye;  Diyarbakır’da 22’den 32’ye ve Muş’ta 34’ten 51’ e çıkmış. Ve bu sonuçlar, herkesi gerçekten hayretler içerisinde bırakmıştı! Rakamlar çok net ve kesindi! Bu çıkışa, (Türkiye genelindeki Kürtleri de kattığınızda) bu etkinliğin % 3’leri aştığını ve AKP’ye barajı aştırdığına şahit oluyoruz.

Burada çıkarılması elzem olan birçok sonuç var:

a)-Her şeyden önce, sınırlarımızın dışında yaşayan Mesut Barzani’nin de sınırlarımız dâhilindeki bu bölge halkı üzerinde, en az HDP ve Kandil kadar etkili olduğu sonucunu getirmiş ve dolayısıyla ‘Atı alan Üsküdar’ı çoktan geçmiş’ biz daha yeni farkına varıyoruz..

b)-Diğer biri de, aynı inanç veya etnik yapıya sahip insanlar arasına ne tür sınırlar koyarsanız koyun, aralarındaki bağları, sınır ve duvarlarla kıramayacağınız sonucunu netleştirmiş olmasıdır.

d)-Ve nihai olarak Batı ve Güney vilayetlerinde adeta bir hezimet yaşayan AKP, 1993’ten beri elinde bulundurdukları Ankara ve İstanbul’u bile kaybederken, Doğu ve Güneydoğu vilayetlerinin beklenmedik çıkışlarının AKP’yi kurtarmış olduğudur. Daha gerçekçi ve basit bir ifade ile bu referandumda, Tayyip Erdoğan’ı Barzani kurtarmıştır.

Oy verin

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 4

Upvotes: 2

Upvotes percentage: 50.000000%

Downvotes: 2

Downvotes percentage: 50.000000%

This post was created with our nice and easy submission form. İçeriğinizi oluşturun !

Bir Cevap Yazın